تبلیغات
شهر فرنگ - مطالب فروردین 1390

جستجو

آمار بازدید

بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
قالب وبلاگ

شهر فرنگ
اکانت ما در شبکه های اجتماعی :

اکانت ما در فیسبوک  اکانت ما در اینستاگرام  اکانت ما در توییترفرانسیسکو فرانکو در ۱۸۹۲ در پایگاه دریایی ال فرول در شمال غربی سواحل اسپانیا به دنیا آمد پدرش افسر نیروی دریایی بود که به انحرافات اخلاقی مشهور بود اما فرانکو تحت تاثیر اخلاق سخت کاتولیکی مادرش پرورش یافت.

او از نوجوانی به ارتش پیوست و در حالی که کمتر از هجده سال داشت با درجه ستوان دومی فارغ از تحصیل شد. در طول خدمتش در ارتش با سرعت خیره کننده‌ای توانست به مدارج بالای ارتش برسد طوری که در سن ۳۳ سالگی به جوانترین ژنرال اروپا تبدیل شد. میل او به انظباط در ارتش ، جاه طلبی و همچنین خدمت او در شمال مراکش، یعنی تنها جایی که ارتش فعالیت چشمگیری داشت از دلایل پیشرفت او بود. در طول آشوبهای داخلی اسپانیا تا قبل از جنگ داخلی ۱۹۳۶ فرانکو با دوری از مسائل سیاسی و سیاست عدم اقدام، توانست موقعیت ارتشی اش را در میان سیاستمداران جناحهای مختلف تثبیت کند. اولین فعالیت سیاسی او درسال ۱۹۳۵ بود که به حزب ceda پیوست ،در ۱۹۳۶ در کودتای ارتش ، بیست هزار سرباز زبده اسپانیا را در مراکش به کمک دول فاشیستی آلمان و ایتالیا به نزدیک پایتخت برد و فرماندهی ارتش را به دست گرفت .

دیگر آن افسر کوچک جثه ، خجالتی و منزوی تغییر کرده بود و از دل آن فرانکوی دیکتاتور متولد شده بود . در اول اکتبر ۱۹۳۶ هنگامی که همه سران ارتش خیال میکردند جنگ داخلی به زودی پایان میابد شورایی به نام "خوانتوی نظامی" تشکیل دادند و فرانکو را به عنوان رهبر اسپانیا معرفی کردند. اما این جنگ دوسال و نیم دیگر طول کشید و فرانکو توانست سلطه خود را مستحکم کند. وقتی در ۱۹۳۹جنگ تمام شد، بیش از دویست هزار نفر کشته شده بودند و فرانکو تا سی و سه سال بعد یعنی ۱۹۷۵ دیکتاتور اسپانیا باقی ماند البته در سال ۱۹۴۷ تحت فشار‌های داخلی و خارجی قانونی به نام "جانشینی" نوشت که حکومت اسپانیا را پادشاهی اعلام می‌کرد و فرانکو سمت نیابت سلطنت را احراز کرد. بر اساس این قانون جانشین فرانکو باید یکی از افراد خاندان سلطنتی باشد که توسط خود فرانکو انتخاب شود و در صورت مرگ یا بیماری فرانکو، زمام امور را در دست گیرد. اما فرانکو تا سال ۱۹۶۲ اقدام به تعیین ولیعهد نکرد تا بالاخر در این سال اگوستین مونوز گرانداس agustin Munoz grandes پیرترین افسر ارتش به ولیعهدی انتخاب شد .

در حقیقت رژیم فرانکو یک دیکتاتوری انعطافپذیر سوسیالیستی مصلحتگرا ، فرصت طلب و طرفدار اصالت سود بود، هر چند در دهه شصت فشار پنجه آهنین بر مردم کمتر شد اما در طول سالهای سیاه سلطه فرانکو همیشه فضای اختناق و عوام فریبی وجود داشته‌است. مخالفان یا اعدام می‌شدند و یا تبعید، به گواهی محققان در سالهای ۱۹۴۴-۱۹۳۹ تعداد اعدامهای سیاسی به رقم ۱۹۲۶۴۸ نفر رسید،در این سالها حزبها به نهادهای دولتی و فرمایشی تبدیل شدند که در جهت تبلیغات رژیم پیش میرفتند ، روزنامه‌ها زیر تیغ سانسور در قالب کاتولیسم محافظه کارانه ، یکی یکی بسته شدند ، تا سال ۱۹۵۰ فقر و گرسنگی در اسپانیا بیداد میکرد و بی سوادی در حال گسترش بود، فضای فرهنگی اسپانیا هد فدار شد صحنه‌های تاتر با کمدی‌های سرگرم کننده(بی خطر) پر می‌شد، ادبیات عامیانه شامل داستانسرایی کنترل شده از طبقه متوسط بود و سینما به تولید انبوه ملودرامها می‌پرداخت (در ۱۹۶۵ برای هر ۵۱۰۰ نفر یک فیلم ساخته شد) و این امور در حالی بود که هنرمندان ، دانشمندان و نخبگان اسپانیا جلای وطن می‌کردند، کسانی نظیر خوان رامون خیمنس juan ramon jimenez (شاعر و برنده جایزه نوبل) ،سیور واخوا sevro ochoa(بیوشیمیست برنده جایزه نوبل) ، رامون سندر ramon sender(رمان نویس) پاو کاسالز pau casals (موسیقیدان) لوئیس بونوئل luis bunuel(فیلم ساز) و فرناندو آرابال(نمایشنامه نویس) از این جمله‌اند .

نوشته شده در سه شنبه سی ام فروردینماه سال 1390 ساعت ساعت 19 و 13 دقیقه و 18 ثانیه توسط : ...  | دسته :
 •    [ نظرات ]

 • اشراقیون (ایلومیناتی Illuminati) نام گروه یا گروههای سِرّی است. معتقدین به نگرش توطئه اظهار می‌دارند که اشراقیون خواهان تسلط و حاکم شدن بر کرهٔ زمین توسط یک دولت واحد و برپایی نظم نوین جهانی هستند.

  گفته می‌شود که تصویر چشم، در بالای آنچه که علامت اشراقیون شناخته شده، نشانه‌ای از «چشم ابلیس» است.

  در بسیاری از رمانهای امروزی مانند فرشتگان و شیاطین از این گروه نام آورده شده است.

  نوشته شده در سه شنبه سی ام فروردینماه سال 1390 ساعت ساعت 19 و 09 دقیقه و 03 ثانیه توسط : ...  | دسته :
 •    [ نظرات ]

 • یکیک از دوستام همین امروز این شعر روگفته که منم برای شما گذاشتمش 

  آذر ابادگان من جان جانان من است               

                         قیمت خون ارس قیمت جان کن است

  نوشته شده در سه شنبه سی ام فروردینماه سال 1390 ساعت ساعت 18 و 47 دقیقه و 28 ثانیه توسط : ...  | دسته : شعر، 
 •    [ نظرات ]

 • Era of Nasser  al-din Shah Qajar
               1848 - 1896

  gesf23vhyjk2xew445xa.jpg 

  zy89kjd5yoj38wldqss.jpg 

  vq74yymcn9n0dl1rpps.jpg 

  edbe3m7f78mv21bxjc7o.jpg 

   

  Era of  Mozaffar al-din Shah Qajar
                1896  - 1907

   

  xkymsvri47ou67ii9m.jpg 


  5ea9rxzdtxri3x7qm8t.jpg 

  dorvpkkvib8blj85rm.jpg 

  3u9m0x59nutqxk21pdtn.jpg 

  نوشته شده در جمعه بیست و ششم فروردینماه سال 1390 ساعت ساعت 15 و 43 دقیقه و 53 ثانیه توسط : ...  | دسته : سایر، 
 • ادامه مطلب   [ نظرات ]

 •  

  خوب اینم عکس چند تا از سکه های قدیمی ایران

  chq4gfw7xgiuwt0ekniu.jpg 

  wkqyrlo0oag98r9eox9.jpg 

  bav62v61vhli94wlzh8g.gif 

  up6a789b5dh505ea0y1.jpg 

   

  نوشته شده در جمعه بیست و ششم فروردینماه سال 1390 ساعت ساعت 15 و 36 دقیقه و 01 ثانیه توسط : ...  | دسته : سایر، 
 •    [ نظرات ]